Τιμητική εκδήλωση στη μνήμη του Κωνσταντίνου Τζάρου

Την Τετάρτη 1 Ιουνίου 2022 και ώρα 13:00 θα γίνει η τιμητική εκδήλωση στη μνήμη του Κωνσταντίνου Τζάρου, Δρ. Πολιτικού Μηχανικού του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Θα πραγματοποιηθεί στο μεγάλο αμφιθέατρο (αίθουσα 106) του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών (Πολυτεχνική Σχολή, Πεδίον Άρεως, Βόλος), την Τετάρτη 1 Ιουνίου 2022, ώρα 13:00 - 15:00. Ακολουθεί το πρόγραμμα της εκδήλωσης.

13:00 – 13:05 Προσέλευση συμμετεχόντων

13:05 – 13:20 Σύνοψη του επιστημονικού έργου του Κωνσταντίνου Τζάρου (Ευριπίδης Μυστακίδης, Καθηγητής, Πρόεδρος ΤΠΜ ΠΘ)

13:20 – 13:50 Λυγισμική απόκριση δεξαμενών υπό ανομοιόμορφη θερμική καταπόνηση μέσω μη γραμμικής ανάλυσης πεπερασμένων στοιχείων (Δάφνη Παντούσα, Δρ. Πολιτικός Μηχανικός, απόφοιτος ΤΠΜ ΠΘ)

13:50 – 14:05 Μη γραμμική αριθμητική ανάλυση της λικνιστικής απόκρισης άκαμπτων σπονδυλωτών στύλων υπό δυναμικές διεγέρσεις στη βάση τους (Ειρηναίος Χατζηλλάρι, Πολιτικός Μηχανικός, απόφοιτος ΤΠΜ ΠΘ)