New logo sm
banners8.jpg

Η λειτουργία του Τμήματος υποβοηθάται από 15 επιτροπές, υποεπιτροπές και εκπροσωπήσεις σε Ιδρυματικές Επιτροπές:

Επιτροπή Προγράμματος Σπουδών

  • Νικήτας Μυλόπουλος, Καθηγητής (συντονιστής)
  • Ευτυχία Ναθαναήλ, Καθηγήτρια
  • Ολυμπία Παναγούλη, Αν. Καθηγήτρια
  • Αιμίλιος Κωμοδρόμος, Καθηγητής
  • Παντελής Κοπελιάς, Αν. Καθηγητής
  • Βασιλική Κατσαρδή, Επ. Καθηγήτρια
  • Θεοφάνης Γραμμένος, Αν. Καθηγητής (σύνδεσμος με την Επιτροπή Προγραμματισμού Μαθημάτων και Εξετάσεων)
  Διοικητική υποστήριξη:
  • Έλενα Κοτρώτσιου, ΙΔΑΧ
  • Μαριλένα Σπινάσα, ΙΔΑΧ
  Γραμματειακή υποστήριξη: 
  • Βασιλική Βασιλείου, ΙΔΟΧ

Επιτροπή Εξωστρέφειας, Ερευνητικής Ανάπτυξης και Συνεργασιών 

  • Ευτυχία Ναθαναήλ, Καθηγήτρια (συντονίστρια)
  • Βασιλική Κατσαρδή, Επ. Καθηγήτρια
  • Ολυμπία Παναγούλη, Αν. Καθηγήτρια
  • Λάμπρος Κούτας, Επ. Καθηγητής
  • Γεώργιος Εφραιμίδης, Επ. Καθηγητής
  Τεχνική και διοικητική υποστήριξη:
  • Χρύσα Αργυρούλη, ΕΤΕΠ
  • Κωστής Οικονομίδης, ΕΤΕΠ
  • Μάριος Ευστάθιος Σπηλιωτόπουλος, ΕΔΙΠ
  • Στέλιος Μίμης, ΙΔΟΧ

Επιτροπή Οικονομικής Διαχείρισης 

  • Νικήτας Μυλόπουλος, Καθηγητής (συντονιστής)
  • Ευτυχία Ναθαναήλ, Καθηγήτρια
  • Ευριπίδης Μυστακίδης, Καθηγητής
  Διοικητική υποστήριξη:
  • Βασιλική Καραφύλλη, ΙΔΑΧ
  • Αθανάσιος Φράγκου, ΕΔΙΠ

Επιτροπή Προγραμματισμού Μαθημάτων και Εξετάσεων 

  • Θεοφάνης Γραμμένος, Αν. Καθηγητής (συντονιστής)
  • Παναγιώτης Γουργιώτης, Αν. Καθηγητής / Λάμπρος Βασιλειάδης, Επ. Καθηγητής
  Διοικητική υποστήριξη:
  • Έλενα Κοτρώτσιου, ΙΔΑΧ
  • Μαριλένα Σπινάσα, ΙΔΑΧ

Επιτροπή Κτιριακών Εγκαταστάσεων και Παρακολούθησης Έργου Ανέγερσης Κτιρίου ΤΠΜ

  • Αιμίλιος Κωμοδρόμος, Καθηγητής (συντονιστής)
  • Βασιλική Κατσαρδή, Επ. Καθηγήτρια
  • Ολυμπία Παναγούλη, Αν. Καθηγήτρια
  • Ευτυχία Ναθαναήλ, Καθηγήτρια
  • Ευριπίδης Μυστακίδης, Καθηγητής
  Διοικητική και τεχνική υποστήριξη: 
  • Αλέκος Κουτσελίνης, ΕΤΕΠ

Ομάδα Εσωτερικής Αξιολόγησης 2020-2022 (ΟΜΕΑ) 

  • Ευτυχία Ναθαναήλ, Καθηγήτρια (συντονίστρια)
  • Πολυξένη Καλλιόγλου, Λέκτρορας (ΜΟΔΙΠ)
  • Αθανάσιος Θεοφιλάτος, Επ. Καθηγητής
  • Γρηγόριος Τσινίδης, Επ. Καθηγήτης
  • Λάμπρος Κούτας, Επ. Καθηγητής (υπεύθυνος συστήματος ΑΔΙΠ)
  Τεχνική υποστήριξη:
  • Κωστής Οικονομίδης, ΕΤΕΠ
  • Λάμπρος Βασιλειάδης, ΕΔΙΠ

Επιτροπή Δεοντολογίας

  • Νικήτας Μυλόπουλος, Καθηγητής (συντονιστής)
  • Νικόλαος Ηλιού, Καθηγητής
  • Ευριπίδης Μυστακίδης, Καθηγητής

Συντονιστική Επιτροπή Εκπόνησης Διδακτορικής Διατριβής 

  • Δημήτριος Σοφιανόπουλος, Καθηγητής (συντονιστής)
  • Παντελής Κοπελιάς, Επ. Καθηγητής
  • Θεοφάνης Γραμμένος, Αν. Καθηγητής
  Διοικητική υποστήριξη:
  • Βασιλική Βασιλείου, ΙΔΟΧ

Επιτροπή Ακαδημαϊκών Συμβούλων

  • Χρήστος Παπακωνσταντίνου, Αν. Καθηγητής (συντονιστής) (1o έτος και  Τομέα Δομοστατικής)
  • Θεοφάνης Γραμμένος, Αν. Καθηγητής (1ο και 2ο έτος)
  • Γεώργιος Εφραιμίδης, Επ. Καθηγητής (3ο έτος και Τομέα Γεωτεχνικής και Γεωπεριβαλλοντικής Μηχανικής)
  • Βασιλική Κατσαρδή, Επ. Καθηγήτρια (3ο έτος και Τομέα Υδραυλικής και Περιβαλλοντικής Μηχανικής)
  • Αθανάσιος Θεοφιλάτος, Επ. Καθηγητής (2ο έτος και Τομέα Μεταφορών, Συγκοινωνιακών Υποδομών και Περιβαλλοντικής Διαχείρισης)

Πρακτική Άσκηση (εκπροσώπηση Τμήματος)

  • Πολυξένη Καλλιόγλου, Λέκτορας (επιστημονικός υπεύθυνος Τμήματος)
  Σύμβουλοι Πρακτικής Άσκησης 
  • Γρηγόριος Τσινίδης, Επ. Καθηγητής, Τομέας Γεωτεχνικής και Γεωπεριβαλλοντικής Μηχανικής
  • Βασιλική Κατσαρδή, Επ. Καθηγήτρια / Λάμπρος Βασιλειάδης, Επ. Καθηγητής, Τομέας Υδραυλικής και Περιβαλλοντικής Μηχανικής
  • Λάμπρος Κούτας, Επ. Καθηγητής, Τομέας Δομοστατικής
  • Αθανάσιος Θεοφιλάτος, Επ. Καθηγητής, Τομέας Μεταφορών, Συγκοινωνιακών Υποδομών και Περιβαλλοντικής Διαχείρισης
  Επιτροπή Αξιολόγησης Αιτήσεων 
  • Γεώργιος Εφραιμίδης, Επ. Καθηγητής      
  • Γρηγόριος Τσινίδης, Επ. Καθηγητής
  • Μαριλένα Σπινάσα, ΙΔΑΧ
  Επιτροπή Ενστάσεων
  • Χρήστος Παπακωνσταντίνου, Αν. Καθηγητής, Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών     
  • Σηφάκη Ευγενία, Λέκτορας, Παιδαγωγικό Τμήμα Προσχολικής Εκπαίδευσης
  • Οικονόμου Αθηνά, Επ. Καθηγήτρια, Τμήμα Οικονομικών Επιστημών

Επιτροπή Βιβλιοθήκης (εκπροσώπηση Τμήματος)

  • Χρήστος Παπακωνσταντίνου, Αν. Καθηγητής (Τακτικό μέλος)
  • Λάμπρος Κούτας, Επ. Καθηγητής (Αναπληρωματικό μέλος)

Επιτροπή Ερευνών (εκπροσώπηση Τμήματος)

  • Ευτυχία Ναθαναήλ, Καθηγήτρια (Τακτικό μέλος)
  • Νικήτας Μυλόπουλος, Καθηγητής (Αναπληρωματικό μέλος)

Επιτροπή Κατατακτήριων Εξετάσεων

  • Διονύσιος Βαβουγυιός, Καθηγητής
  • Θεοφάνης Γραμμένος, Αν. Καθηγητής
  • Δημήτριος Σοφιανόπουλος, Καθηγητής
  • Θεόδωρος Καρακασίδης, Καθηγητής
  • Ευριπίδης Μυστακίδης, Καθηγητής
  • Ολυμπία Παναγούλη, Αν. Καθηγήτρια
  • Χρήστος Παπακωνσταντίνου, Αν. Καθηγητής

Υποεπιτροπή Ηθικής και Δεοντολογίας  

  • Παναγιώτης Γουργιώτης, Αν. Καθηγητής (συντονιστής)
  • Γεώργιος Εφραιμίδης, Επ. Καθηγητής
  • Παντελής Κοπελιάς, Αν. Καθηγητής

Επιτροπή Μεταδιδακτορικής Έρευνας

  • Δημήτρης Σοφιανόπουλος, Καθηγητής
  • Παναγιώτης Γουργιώτης, Αν. Καθηγητής
  • Χρυσή Λασπίδου, Καθηγήτρια

Διοργάνωση Διαλέξεων

  • Βασιλική Κατσαρδή, Επ. Καθηγήτρια (συντονίστρια)
  • Αθανάσιος Θεοφιλάτος, Επ. Καθηγητής